فایل صوتی این متن

همه چیز درباره ی دستگاه پرکن

همه چیز درباره ی دستگاه پرکن

دستگاه پرکن در صنایع تولیدی به خصوص صنایع غذایی برای آماده سازی مواد غذایی با رعایت اصول بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند . این دستگاه  موادی مانند خمیر سوسیس و کالباس را در پوشش های طبیعی و مصنوعی پر میکند.

در صنایع تولیدی همه ی بسته ها باید به یک اندازه باشند در غیر این صورت تولید کننده متضرر خواهد شد و عدم اعتماد مشتریان را نیز به دنبال خواهد داشت. زیرا هیچکس دوست ندارد حجم بسته هایی که خریداری میکند با هم متفاوت باشند.

دستگاه پرکن چیست؟

دستگاه پرکن چیست؟

دستگاه پرکن را میتوان به زبان ساده معرفی کرد، پر کردن حجم مشخصی از ماده، درون بسته بندی های مختلف. در همه ی صنایع تولیدی از جمله صنایع بهداشتی، دارویی، غذایی، آرایشی وجود یک دستگاه پرکن ضروری است زیرا وجود این دستگاه به فرایند تولید محصولات سرعت میبخشد و کیفیت آن را بالا میبرد.

دستگاه پرکن انواعی دارد که هر کدام از آنها ظرف های مختلف را از ماده های مختلف پر میکند. عملکرد این دستگاه به ۳ شکل اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی است و همه نوع مواد را در ظروف و یا پوشش های مخصوص پر میکنند. این دستگاه ها به صورت سفارشی و بر اساس نیاز مشتریان ساخته میشوند.

 

انواع دستگاه های پرکن

انواع دستگاه های پرکن

دستگاه پرکن مایعات: مایعات شامل طیف گسترده ای از محصولات خوراکی و غیر خوراکی که میتوانند رقیق یا غلیظ باشند هستند پرکردن مایعات به سه روش:

فشاری: این دستگاه که به یک پمپ و یک مخزن متصل است مایع را با فشار زیاد درون بطری و با ارتفاع اندازه گیری شده وارد میکند. این دستگاه باعث تسریع در فرآیند پر کردن میشود.

پیستونی: برای پرکردن ظروف از موادی مثل سس، عسل، رب گوجه فرنگی و … از دستگاه پیستونی استفاده میشود. این دستگاه ها سوپاپ های دارند که نسبت به ورود خوراکی حساس هستند و با واکنش به این مواد باز یا بسته میشوند. مخزنی که روی این دستگاه پرکن تعبیه شده است با سرعت بالاتری ظروف را پر میکند. درصد خطای دستگاه های پرکن پیستونی خیلی کم است.

پمپی: این دستگاه نسبت به نوع پیستونی سرعت عمل بیشتری دارد و برای پر کردن مواد با ویژگی ویسکوزیته که ظاهرا شبیه به خمیر هستند مثل کره عسل رب … کاربرد دارد. اما دقت این دستگاه کمی پایین تر از نوه پیستونی است و درصد خطای بالا تری دارد. مزیت هایی که این دستگاه دارد شامل جابجایی مثبت و قابلیت تنظیم برای یک حجم مشخص است.

دستگاه پرکن بدون توجه به اندازه ظروف پر کردن را بر اساس حجم انجام میدهند و به معنی این است که همه ی ظرف ها سطح مایع یکسانی دارند.

دستگاه اسپری کن: این دستگاه برای تزریق گاز به قوطی ها مورد استفاده قرار میگیرد و این کار را در سه مرحله انجام میدهد: پرکن، پرچ کن و تزریق گاز. نحوه ی عملکرد این دستگاه به ترتیب اینگونه است که ابتدا قوطی های خالی توسط اپراتور در یک خط و در زیر دستگاه پرکن به صف میشوند و فشردن اهرم باعث شروع فرآیند تزریق میشود.
سپس باید قوطی را پرچ کرد و هد این وظیفه را بر عهده میگیرد. وقتی که والو روی قوطی قرار میگیرد در ادامه تزریق و پرچ قوطی ها صورت میگیرد.

بیشتر بخوانیم : خط تولید همبرگر

شاید برای شما سوال پیش بیاید که دستگاه اسپری کن نیمه اتومات در چه مواردی کاربرد دارد؟

برای تولید انواع اسپری ها، خوش بو کننده های بدن، اسپری رنگ، سیلیکون، برف شادی، لاک پاک کن، جوشکاری co2 براق کننده ی ماشین، اسپری های حشره کش، صنایع شیمیایی مثل تولید دارو و صنایع غذایی و بهداشتی از این دستگاه استفاده میشود.

دستگاه پرکن پودر: این دستگاه هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت نیمه اتوماتیک انواع پودر های خوراکی مثل ادویه ها و پودر کیک، صنعتی، شیمیایی و صنایع بهداشتی را تولید میکند. وزن پودر های بسته بندی شده توسط این دستگاه ممکن است ۲ گرم تا ۲ کیلوگرم باشند. فرآیند پر کردن این دستگاه یا بر اساس وزن است یا بر اساس تایم نیز قابل کنترل هستند.

دستگاه پرکن

.


بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

 

⇐ دستگاه پرکن چگونه کار می کند؟

دستگاه پرکن مایعات وقتی فشار زیاد است کار می کند. این را می توان به عنوان پر کردن فشار مایع دسته بندی کرد ، به این معنی که وقتی میزان فشار مخزن مایع برابر با مقدار هوای موجود در بطری باشد ، مایع بر اساس وزن خودش به بطری جریان می یابد.

⇐ آیا می توان روند پر کردن را انجام داد؟

قوطی ها به طور خودکار از طریق تسمه نقاله تغذیه می شوند و ابتدا با آب خالص شسته می شوند تا قسمت داخلی آن تمیز شود. سپس با استفاده از CO2 درون رگهای خالی از هوا پاک می شوند. سپس قوطی ها از خط پایین می روند و با آبجو پر می شوند. پس از پر کردن ، درب ها به طور خودکار در بالای قوطی عبور قرار می گیرند.

⇐ دستگاه پر کردن چیست؟

دستگاه های پرکن یا دستگاه های دوز ، قطعات اساسی تجهیزات مورد استفاده در پردازش و بسته بندی مواد غذایی هستند. آنها دوز محصول غذایی فرآوری شده را به روشهای مختلف اندازه گیری می کنند و محصول را در کیسه ها ، کیسه ها ، کارتن ها ، قوطی ها ، شیشه ها ، بطری ها و انواع دیگر بسته بندی محصور می کنند.

⇐ دستگاه پرکن برای چه مواردی استفاده می شود؟

پرکننده ها (یا دستگاه های پر کننده) برای بسته بندی ، عمدتا برای غذا/نوشیدنی اما برای سایر محصولات نیز استفاده می شود. بسته به نوع محصول، برای پر کردن یک بطری یا یک کیسه استفاده می شود. انواع مختلفی از پرکننده ها در صنعت بسته بندی استفاده می شود.

 


 

بیشتر بخوانیم : دستگاه تامبلر

مقایسه قیمت دستگاه های پرکن متفاوت

مقایسه قیمت دستگاه های پرکن متفاوت

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ماشین های پر کن از نظر تکنولوژی ساخت، ابعاد و اندازه، دقت و اندازه گیری، سرعت انجام فرآیند پر کردن و … با هم فرق هایی دارند که موجب تفاوت در قیمت شده است. برای مثال دستگاه هایی که دقت بالایی دارند، فرآیند پر کردن را به صورت خودکار انجام میدهند و در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی بسته را آماده میکنند نسبت به دستگاه های نیمه اتوماتیک که سرعت انجام کار توسط این دستگاه ها پایین است، قیمت بالاتری دارند.

دستگاه پرکن

دستگاه پرکن دستی

دستگاه پرکن دستی

این دستگاه با کاربردی ساده و آسان به منظور استفاده در کسب و کار های کوچک و فروشگاهی از آن استقبال شد. با این دستگاه کوچک میتوان انواع محصولات  مثل مایعات رقیق و غلیظ را پر و سپس بسته بندی کرد. از ویژگی های این محصول این است که قیمت پایین تری نسبت به دستگاه های اتوماتیک و صنعتی دارد اما نمی توان انتظار دقت و سرعت بالا را از این دستگاه داشت.

اگر در صنایع تولیدی مواد شیمیایی، شوینده، مواد غذایی و دارویی به دستگاه های پر کن نیاز پیدا کردید بهتر است دستگاه با کیفیت و با عملکرد مناسب را خریداری کنید. زیرا این دستگاه از جمله دستگاه های بسیار مهم در خط تولید صنایع مختلف است و بدون این دستگاه خط تولید دچار اشکال خواهد شد.

دستگاه پرکن را باید از شرکت های معتبر تولید کننده یا وارد کننده ماشین آلات خریداری کرد تا فرآیند پر کردن بسته های مختلف در خط تولید دچار اشکال نشود و سرعت کار نیز افزایش یابد. یکی از شرکت هایی که با سابقه و تجربه ی کافی  در این زمینه فعالیت میکند شرکت اف پرام ( EFPROMM) است. این شرکت وارد کننده انواع ماشین آلات در زمینه ی تولید و بسته بندی محصولات می باشد.

عنوان سئوالات

۱دستگاه پرکن چیست؟
دستگاه پرکن در صنایع تولیدی به خصوص صنایع غذایی برای آماده سازی مواد غذایی با رعایت اصول بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند . این دستگاه همه ی مواد جامد، مایع، پودری، گاز را در بسته بندی های پلاستیکی ، فلزی، شیشه ای و … ارائه میدهند.
۲انواع دستگاه پرکن کدام است؟
دستگاه پرکن انواعی دارد که هر کدام از آنها ظرف های مختلف را از ماده های مختلف پر میکند. عملکرد این دستگاه به ۳ شکل اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی است و همه ی مواد پودری، جامد، مایع، گاز و گرانول را در ظروف مختلف می ریزند. این دستگاه ها به صورت سفارشی و بر اساس نیاز مشتریان ساخته میشوند.
۳دستگاه اسپری کن نیمه اتومات در چه مواردی کاربرد دارد؟
برای تولید انواع اسپری ها، خوش بو کننده های بدن، اسپری رنگ، سیلیکون، برف شادی، لاک پاک کن، جوشکاری co2 براق کننده ی ماشین، اسپری های حشره کش، صنایع شیمیایی مثل تولید دارو و صنایع غذایی و بهداشتی از این دستگاه استفاده میشود.
۴دستگاه پرکن دستی چه کاربردی دارد؟
این دستگاه با کاربردی ساده و آسان به منظور استفاده در کسب و کار های کوچک و خانگی از آن استقبال شد. با این دستگاه کوچک میتوان انواع محصولات را مثل مایعات رقیق و غلیظ پر و بسته کرد. از ویژگی های این محصول این است که قیمت پایین تری نسبت به دستگاه های اتوماتیک و صنعتی دارد اما نمی توان انتظار دقت و سرعت بالا را از این دستگاه داشت.