چگونگی بسته بندی مواد غذایی

حتما شما نیز از اهمیت بسته بندی مواد غذایی آگاه هستید و میدانید که بسته بندی مواد غذایی در ماندگاری و سلامت مواد غذایی موثر است و دسترسی سریع و آسان را به محصولات غذایی سالم ممکن می سازد. دستگاه بسته بندی مواد غذایی متنوع در ابعاد و ظرفیت های مختلف هستند. در این مطلب میخواهیم با انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی آشنا شویم.

بیشتر بخوانیم : بسته بندی فوندانت

انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی

انواع دستگاه بسته بندی مواد غذایی

یک دستگاه بسته بندی مواد غذایی باید خصوصیاتی مثل توان تولیدی بالا، رعایت استاندارد و اصول بهداشتی و ابعاد و ظرفیت متناسب با نیاز حجم تولیدی داشته باشد. این دستگاه ها شامل دو دسته صنعتی و خانگی می باشد که تفاوت هایی با هم دارند. در ادامه به انواع دستگاه بسته بندی صنعتی میپردازیم.

انواع دستگاه صنعتی بسته بندی مواد غذایی شامل:

دستگاه های پر کن مایعات و مواد غلیظ

دستگاه بسته بندی پودری

دستگاه کیسه پر کن

دستگاه بسته بندی حجمی

دستگاه بسته بندی توزین دار

به طور کلی جنس ماده ای که باید بسته بندی شود در نوع بسته بندی تاثیر میگذارد.

 

دستگاه بسته بندی مواد غذایی مناسب برای مواد مختلف:

 

در بسته بندی مواد غذایی مثل گوشت، مرغ، سبزیجات و صیفی جات و … معمولا درون ظروف مخصوص انجام میشود و برای بالا بردن ماندگاری و حفظ کیفیت این مواد غذایی گازت ازت تزریق میشود.

این گونه مواد را باید در جاهای سرد نگهداری کرد. در هنگام بسته بندی این مواد با وکیوم کردن بسته و تزریق گاز ازت کیفیت مواد غذایی بیشتر حفظ میشود زیرا میکروب ها و باکتری های بیماری زا در شرایط عدم وجود اکسیژن رشد نخواهند کرد و وکیوم کردن همه ی اکسیژن موجود در بسته را تخلیه میکند.

دستگاه بسته بندی مواد غذاییدستگاه بسته بندی مواد غذایی  دستگاه بسته بندی مواد غذایی

  دستگاه بسته بندی مواد غذایی    دستگاه بسته بندی مواد غذایی      دستگاه بسته بندی مواد غذایی

دستگاه بسته بندی مواد غذایی   دستگاه بسته بندی مواد غذایی     دستگاه بسته بندی مواد غذایی

تفاوت دستگاه بسته بندی مواد غذایی با سایر دستگاه های بسته بندی

تفاوت دستگاه بسته بندی مواد غذایی با سایر دستگاه های بسته بندی

اگر بخواهیم اولین قدم برای فروش بیشتر و جذب مشتری را عنوان کنیم باید به بسته بندی محصولات، چه محصولات غذایی و چه سایر کالا ها اشاره کنیم. تفاوت های زیادی بین دستگاهِ بسته بندی مواد غذایی و سایر دستگا های بسته بندی وجود دارد که از لحاظ عملکرد و کاربرد و هم از نظر ابعاد و قیمتشان با هم متفاوتند.

دستگاه های بسته بندی با افزایش ماندگاری و حفظ سلامت محصول غذایی برای جابجایی راحت تر هستند و همچنین زیبایی بسته بندی هر ماده ی غذایی بر میزان فروش و جذب مشتری تاثیر گذار است.

اما دستگاه بسته بندی دیگر صرفا محصول را از آسیب های محیطی در امان نگه میدارد زیرا این محصولات فاسد نمی شوند و فقط ممکن است در معرض ضربه و یا نور آفتاب باشند و بسته بندی مناسب از این محصولات حفاظت میکند. سهولت در جابجایی و روی هم قرار گرفتن محصولات مزیت دیگر بسته بندی است.


بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

 

⇐ منظور از بسته بندی مواد غذایی چیست؟

بسته بندی مواد غذایی به عنوان محصور کننده مواد غذایی به منظور محافظت از مواد مخدر و آلودگی ناشی از منابع فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی تعریف می شود ، بسته بندی فعال رایج ترین سیستم بسته بندی است که برای حفظ محصولات غذایی استفاده می شود.

۴ نوع بسته بندی مواد غذایی کدامند؟

بیایید نگاهی بیندازیم به انواع مختلف گزینه های بسته بندی که می توانید برای افزایش محصول و تجربه مشتری خود استفاده کنید!

جعبه های مقوایی. مقوا ماده ای مبتنی بر کاغذ است که سبک ، در عین حال محکم است. …

جعبه های راه راه. …

جعبه های پلاستیکی …

جعبه های سخت …

بسته بندی نئوپان …

کیسه های پلی. …

کیسه های مهر و موم شده فویل

روش های بسته بندی مواد غذایی چیست؟

روش های بسته بندی مواد غذایی
فویل های بسته بندی شده اغلب کیسه هایی هستند که پر می شوند و سپس قسمت بالای کیسه ای با مهر و موم حرارتی مشابه آنچه با بسته بندی های منجمد تجاری استفاده می شود ، مهر و موم می شود.
اجازه می دهد تا غذا بدون بسته شدن رطوبت باقیمانده در غذا بسته بندی شود.

 


 

تفاوت دستگاه بسته بندی مواد غذایی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

تفاوت دستگاه بسته بندی مواد غذایی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

دستگاه های بسته بندی  را به دو دسته اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم میکنند زیرا عملکرد این دستگاه ها با هم متفاوت است. در ادامه به بررسی این دستگاه ها میپردازیم.

دستگاه های تمام اتوماتیک بدون نیاز به نیروی انسانی تمام مراحل بسته بندی را با دقت و سرعت بالا انجام میدهند. یعنی محصول مورد نظر با وارد شدن به دستگاه به صورت اتوماتیک وزن میشود و وارد بسته بندی میشود و توسط خود دستگاه بسته بندی مواد غذایی اتوماتیک دوخته میشود و برای انتقال به بسته بندی نهایی آماده میشود.

 

اما دستگاه های نیمه اتوماتیک برای انجام فرایند بسته بندی نیازمند نیروی انسانی است و سرعت این دستگاه نیز نسبت به نوع اتوماتیک کمتر است. برای کار کردن با این دستگاه باید از قبل بسته ها را آماده کرد و برای دوخت بسته بندی ها نیز به دستگاه دیگری نیز نیاز است.

قیمت دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک نیز با هم متفاوت است؛ بدیهی است که دستگاه های نیمه اتوماتیک قیمت مناسب تری دارند و در ابتدای شروع کسب و کار میتوان با هزینه کمتر این دستگاه ها را تهیه کرد.

بیشتر بخوانیم : خط تولید فوندانت

پر کاربرد ترین دستگاه بسته بندی

پر کاربرد ترین دستگاه بسته بندی

با وجود تنوعی که در مواد غذایی وجود دارد بعضی از دستگاه ها نسبت به سایر آنها کاربردی تر هستند و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. با یادآوری این نکته که این دستگاه ها با توجه به جنس ماده انتخاب میشوند، پر کاربرد ترین دستگاه ها را معرفی میکنیم:

 

برای بسته بندی مایعات غلیظ از دستگاه هایی استفاده میشود که پمپ دنده ای دارند استفاده میشود زیرا قدرت این دستگاه ها بالاتر است.

برای شروع کسب و کار تولیدی حتما به دستگاه  اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک نیاز دارید. شرکت اف پرام(EFPROMM) وارد کننده ی انواع ماشین آلات اروپایی در زمینه بسته بندی و فرآوری مواد غذایی می باشد.

برای خرید دستگاه های بسته بندی و سایر دستگاه های فرآوری مواد غذایی میتوانید به ما مراجعه کنید و از قیمت و کارایی این دستگاه ها مطلع شوید. تمامی دستگاه های موجود در این شرکت طبق استاندارد های جهانی ساخته شده است.

روی بسته بندی مواد غذایی چه چیزی باید باشد؟

اطلاعات خاص (به عنوان مثال نام غذا ، وزن یا حجم ، مواد تشکیل دهنده ، تاریخ و شرایط نگهداری ، دستورالعمل تهیه ، نام و آدرس تولید کننده ، بسته بندی یا فروشنده ، شماره قطعه) طبق قانون باید در برچسب مواد غذایی نشان داده شود ، اگرچه برخی استثنائات نیز وجود دارد.

عنوان سئوالات

۱کاربرد دستگاهِ بسته بندی مواد غذایی چیست؟
برای نگهداری مواد غذایی بهتر است از دستگاه های بسته بندی استفاده شود چرا که باعث حفظ کیفیت مواد غذایی می شود.
۲ویژگی اصلی دستگاه های تمام اتوماتیک چیست؟
دستگاه های تمام اتوماتیک بدون نیاز به نیروی انسانی تمام مراحل بسته بندی را با دقت و سرعت بالا انجام میدهند
۳کاربرد دستگاه بسته بندی عمودی و افقی چیست؟
برای بسته بندی محصولاتی مثل آجیل و خشکبار، کیک، اسنک و محصولاتی از این دست از دستگاه های عمودی، افقی، وکیوم و پری مید می توان استفاده کرد.
۴دستگاه بسته بندی مواد غذایی مناسب چه موادی است؟
دستگاه های بسته بندی مناسب برای مواد مختلف و مواد خشک مثل چای، قند، حبوبات، آجیل و خشکبار در بسته های کارتونی یا سلفونی توزیع میشوند زیرا ماندگاری بالایی دارند.