فایل صوتی این متن

کلیت دستگاه بسته بندی

اگر بخواهیم در مورد اهمیت این موضوع توضیح دهیم باید بگوییم هیچ صنعت تولیدی بدون بسته بندی نمی تواند فعالیت کند و این دستگاه ها جایگاه مهمی در فعالیت های تولیدی دارند.

امروزه نسبت به گذشته استفاده از دستگاه بسته بندی مرسوم شده است و لازمه ی کسب و کار های تولیدی به خصوص تولید مواد غذایی هستند. در این مطلب میخواهیم بدانیم این دستگاه ها چی ویژگی و کاربردی دارند؟

عنوان سئوالات

1دستگاه های بسته بندی چه کاربردی دارد؟
این دستگاه ها از متنوع ترین ماشین آلاتی هستند که در کسب و کار های تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند.
2چرا بسته بندی کردن ضروری است؟
زیرا بسته بندی، محصول را از آسیب های محیطی مثل وارد شدن ضربه، نفوذ گرد و غبار حفظ می کند.
3 موارد استفاده از دستگاه افقی و عمودی چیست؟
برای دسته بندی محصولات پودری از دستگاه بسته بندی افقی و برای محصولات جامد از  عمودی استفاده می شود.
4ویژگی دستگاه وکیوم چیست؟
این دستگاه با تخلیه ی همه ی اکسیژن درون بسته بندی محصول را از تماس با سایر مواد و نفوذ هوا حفظ میکند.

اهمیت انواع دستگاه های بسته بندی

نمی توان اهمیت این نوع از دستگاه ها را در حفاظت از محصول، سهولت در حمل و نقل، ماندگاری و طول عمر، زیبا و شکیل شدن محصول و استحکام آن نا دیده گرفت.

بسته بندی، محصول را از آسیب های محیطی مثل وارد شدن ضربه، نفوذ گرد و غبار حفظ میکند و امکان درج اطلاعات محصول روی بسته بندی فراهم میشود.

همچنین این کار در جذب مشتری اهمیت زیادی دارد پس تولید کنندگان باید نهایت تلاش خود را برای طراحی زیبای محصولات به کار گیرند.

با همه ی مزیت هایی که عنوان کردیم حتما شما نیز از میزان اهمیتشان در خط تولید محصولات آگاه شده اید.

دستگاه ها در خط تولید محصولات غذایی بیش از سایر محصولات اهمیت دارند زیرا طراحی محصولات خوراکی باید به گونه ای باشد که سالم و بهداشتی بمانند و در برابر میکروب ها و باکتری ها غیر قابل نفوذ باشند.

 

بیشتر بخوانیم : قیمت دستگاه بسته بندی

انواع دستگاه های بسته بندی

این دستگاه ها از متنوع ترین ماشین آلاتی هستند که در کسب و کار های تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند. بر اساس عملکرد این دستگاه ها و وظیفه ای که در خط تولید بر عهده دارند میتوان آن ها را تقسیم بندی کرد. انواع دستگاه ها شامل:

دستگاه شیرینگ: این دستگاه در دو نوع کابینی و تونلی موجود است.

مدل کابینی این دستگاه با یک لایه سلفون خشک که البته به راحتی پاره میشود محصول را پلمپ میکند. برای مثال سلفون پوشیده شده روی محصولات غذایی توسط دستگاه شرینگ کابینی انجام شده.

مدل تونلی دستگاه شیرینگ یک لایه

با این مدل دستگاه تونلی شرینگ یک لایه پلاستیک محکم و ضخیم دور محصول کشیده میشود.

دستگاه دوخت: دستگاه دوخت انواعی دارد:

دستگاه دوخت کیسه: هر نوع کیسه ی سنگینی را با ضخامت و ابعاد بالا میتوان به کمک این دستگاه دوخت کرد. دوخت توسط این دستگاه با سرعت بالا انجام میشود.

دستگاه دوخت ریلی: از این دستگاه برای دوخت جنس های پلاستیکی استفاده میشود. میتوان روی این دستگاه تاریخ زن و شمارنده نیز نصب کرد که چاپ تاریخ و شمارش بسته های دوخت شده نیز توسط این دستگاه انجام شود.

همچنین میتوان درجه حرارت و سرعت این دستگاه دوخت را به دلخواه تنظیم کرد.

دستگاه دوخت پدالی: از این دستگاه ها در کارگاه های تولیدی محصولات خشکبار، محصولات غذایی، محصولات دارویی و …استفاده میشود. با این دستگاه محصولات درون بسته بندی هایی از جنس فویل آلومینیوم و متالیز و سلفون قرار داده میشوند.

دستگاه وکیوم: از این دستگاه برای بسته بندی کردن مواد غذایی مثل گوشت، ماهی، مرغ، سوسیس و کالباس، میگو، وسایل پزشکی، قطعات و دستگاه های الکترونیکی و به صورت کلی هر نوع محصولی که قرار گرفتن در محیط خلا به ماندگاری و افزایش طول عمر آن کمک میکند، استفاده میشود.

این دستگاه با تخلیه ی همه ی اکسیژن درون محصول را از تماس با سایر مواد و نفوذ هوا حفظ میکند. این دستگاه تمام استیل با سرعت بالایی محصولات را بسته بندی میکند و ماندگاری آن ها را بالا می برد. وکیوم کردن شامل دو نوع است: دستگاه با تزریق گاز نیتروژن و بدون تزریق گاز.

 

تفاوت انواع بسته بندی عمودی و افقی

این دستگاه از نظر ظاهری به دو دسته افقی و عمودی تقسیم میشوند؛ همچنین برای طبقه بندی مواد مختلفی کاربرد دارند که در ادامه آن ها را عنوان میکنیم:

برای  مواد پودری شامل: پودر کیک، آرد، نمک، پودر کاکائو، پودر قهوه، نسکافه، ادویه های مختلف

برای مواد شوینده پودری مثل پودر لباسشویی

برای  سبزیجات منجمد

برای مواد مایع نیمه جامد مثل عسل، انواع سس، کشک، آبلیمو و سرکه

برای شکلات ها و آبنبات های مختلف

برای  خشکبار و آجیل مثل پسته و بادام و …

برای  برنج، چای و دمنوش های پیاهی

برای  خرما

از دستگاه عمودی استفاده میشود.

 

بیشتر بخوانیم : دستگاه بسته بندی مواد غذایی

محصولات جامد با کوچکترین ابعاد در حد یک حبه قند تا محصولات بزرگ به ابعاد یک نان لواش را میتوان با دستگاه افقی با سه طرف دوخت بسته بندی کرد. از دستگاه افقی برای  محصولاتی مثل:

مواد غذایی

ظروف یک بار مصرف

لوازم پزشکی و دارو ها

قطعات

انواع شیرینی، بیسکوئیت کیک و کلوچه با همین دستگاها انجام میشود زیرا بسته بندی کردن این محصولات با دستگاه عمودی باعث آسیب رسیدن به آن ها میشود.

دستگاه های عمودی و افقی محصولات را به خوبی و با کیفیت بالا تقسیم بندی میکنند. سرعت این نوع از دستگاه ها در افزایش راندمان کار موثر است.

در واقع می توان گفت از لحاظ کاهش هزینه ها نیز کاربردی هستند زیرا ضایعات کمتری تولید میکنند و مصرف سلفون مناسبی دارند. همچنین نحوه ی بسته بندی با این دستگاه ها به شکیل تر شدن محصول و جلب رضایت مشتریان کمک میکند.

چگونگی خرید دستگاه های بسته بندی

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم این دستگاه ها متنوع هستند و کاربرد هر کدام متفاوت است و برای خریدشان باید مشخص کنید کدام نوع کارای بیشتری برای شما دارد.

اگر قصد خرید دستگاه بسته بندی با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب را دارید توصیه ما به شما مراجعه به شرکت اف پرام( گروه صنعتی ایران سوسیس) است.

این شرکت سازنده ی انواع ماشین آلات و دستگاه های با کیفیت بسیار بالاست. دستگاه های تولید شده توسط این شرکت طبق استاندارد جهانی ساخته میشوند و قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند.