دستگاه بسته بندی

فایل صوتی این متن

کلیت دستگاه بسته بندی

اگر بخواهیم در مورد اهمیت این موضوع توضیح دهیم باید بگوییم هیچ صنعت تولیدی بدون بسته بندی نمی تواند فعالیت کند و این دستگاه ها جایگاه مهمی در فعالیت های تولیدی دارند.امروزه نسبت به گذشته استفاده از دستگاه بسته بندی مرسوم شده است و لازمه ی کسب و کار های تولیدی به خصوص تولید مواد غذایی هستند. در این مطلب میخواهیم بدانیم این دستگاه ها چی ویژگی و کاربردی دارند؟

دستگاه بسته بندی اتوماتیک

در حالت کلی و بر اساس نحوه عملکرد دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده برای بسته بندی می توان آنها را به دو گروه کلی نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تقسیم بندی نمود. دستگاهٍ بسته بندی اتوماتیک به دلیل مکانیزه بودن تمام گام ها در آنها گران تر از نوع نیمه اتوماتیک می باشد. به عبارت دیگر، در نرخ گذاری این تجهیزات به دلیل اینکه نقش اپراتورهای انسانی به طور کامل در فرآیند بسته بندی حذف میشود، به همین دلیل طراحی پیچیده تری برای این دستگاه ها به کار گرفته شده و در نهایت منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد.

اهمیت انواع دستگاه های بسته بندی

دستگاه بسته بندی

نمی توان اهمیت این نوع از دستگاه ها را در حفاظت از محصول، سهولت در حمل و نقل، ماندگاری و طول عمر، زیبا و شکیل شدن محصول و استحکام آن نا دیده گرفت.

بسته بندی، محصول را از آسیب های محیطی مثل وارد شدن ضربه، نفوذ گرد و غبار حفظ میکند و امکان درج اطلاعات محصول روی بسته بندی فراهم میشود.

همچنین این کار در جذب مشتری اهمیت زیادی دارد پس تولید کنندگان باید نهایت تلاش خود را برای طراحی زیبای محصولات به کار گیرند.

با همه ی مزیت هایی که عنوان کردیم حتما شما نیز از میزان اهمیتشان در خط تولید محصولات آگاه شده اید.

دستگاه ها در خط تولید محصولات غذایی بیش از سایر محصولات اهمیت دارند زیرا طراحی محصولات خوراکی باید به گونه ای باشد که سالم و بهداشتی بمانند و در برابر میکروب ها و باکتری ها غیر قابل نفوذ باشند.

بیشتر بخوانیم : خط تولید سوسیس و کالباس

انواع دستگاه های بسته بندی

این دستگاه ها از متنوع ترین ماشین آلاتی هستند که در کسب و کار های تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند. بر اساس عملکرد این دستگاه ها و وظیفه ای که در خط تولید بر عهده دارند میتوان آن ها را تقسیم بندی کرد. انواع دستگاه ها شامل:

دستگاه شیرینگ: این دستگاه در دو نوع کابینی و تونلی موجود است.

مدل کابینی این دستگاه با یک لایه سلفون خشک که البته به راحتی پاره میشود محصول را پلمپ میکند. برای مثال سلفون پوشیده شده روی محصولات غذایی توسط دستگاه شرینگ کابینی انجام شده.


بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

 

ماشین آلات بسته بندی چگونه کار می کنند؟

این دستگاه به جای تشکیل کیسه ها از رول مواد بسته بندی مسطح ، پر از کیسه هایی است که قبلاً به شکل انتهای خود (کیسه های پیش ساخته) شکل گرفته اند. سپس کیسه ها در دستگاهی باز می شوند که در آنها باز می شوند ، با محصول پر می شوند و درب بسته می شوند.

تجهیزات بسته بندی چیست؟

تجهیزات متشکل از چندین اجزای تجهیزات کوچکتر است که در یک فروشگاه ساخته شده و روی آن نصب شده و آماده اتصال و استفاده است. … تجهیزات بسته بندی شده شامل بسته های تزریق مواد شیمیایی ، سیستم های کم آبی گاز محصول ، کمپرسورها ، دیگهای بخار ، بخاری و … می باشد.

بهترین انواع بسته بندی کدامند؟

بیایید به برخی از انواع بسته بندی های مقرون به صرفه محبوب که می توانید برای محصولات خود استفاده کنید ، نگاهی بیندازیم (لطفا توجه داشته باشید که قیمت ها براساس ۱۰،۰۰۰ محدوده کمیت هستند).
کیسه های پلی (پلاستیک) …
جعبه های مقوایی. …
کیسه کاغذی …
بسته بندی بطری و درپوش. …
جعبه های راه راه. …
جعبه های پلاستیکی …
کیف های جانبی Gusset. …
جعبه های سفت و سخت (لوکس).


مدل تونلی دستگاه شیرینگ یک لایه

با این مدل دستگاه تونلی شرینگ یک لایه پلاستیک محکم و ضخیم دور محصول کشیده میشود.

دستگاه دوخت: دستگاه دوخت انواعی دارد:

دستگاه دوخت کیسه: هر نوع کیسه ی سنگینی را با ضخامت و ابعاد بالا میتوان به کمک این دستگاه دوخت کرد. دوخت توسط این دستگاه با سرعت بالا انجام میشود.

دستگاه دوخت ریلی: از این دستگاه برای دوخت جنس های پلاستیکی استفاده میشود. میتوان روی این دستگاه تاریخ زن و شمارنده نیز نصب کرد که چاپ تاریخ و شمارش بسته های دوخت شده نیز توسط این دستگاه انجام شود.

دستگاه بسته بندی

همچنین میتوان درجه حرارت و سرعت این دستگاه دوخت را به دلخواه تنظیم کرد.

دستگاه دوخت پدالی: از این دستگاه ها در کارگاه های تولیدی محصولات خشکبار، محصولات غذایی، محصولات دارویی و …استفاده میشود. با این دستگاه محصولات درون بسته بندی هایی از جنس فویل آلومینیوم و متالیز و سلفون قرار داده میشوند.

دستگاه وکیوم: از این دستگاه برای بسته بندی کردن مواد غذایی مثل گوشت، ماهی، مرغ، سوسیس و کالباس، میگو، وسایل پزشکی، قطعات و دستگاه های الکترونیکی و به صورت کلی هر نوع محصولی که قرار گرفتن در محیط خلا به ماندگاری و افزایش طول عمر آن کمک میکند، استفاده میشود.

این دستگاه با تخلیه ی همه ی اکسیژن درون محصول را از تماس با سایر مواد و نفوذ هوا حفظ میکند. این دستگاه تمام استیل با سرعت بالایی محصولات را بسته بندی میکند و ماندگاری آن ها را بالا می برد. وکیوم کردن شامل دو نوع است: دستگاه با تزریق گاز نیتروژن و بدون تزریق گاز.

قیمت دستگاه بسته بندی خانگی

در سال های اخیر صنعت بسته بندی با تغییر و تحول بسیار زیادی مواجه شده است و به یکی از شغل های مهم و درآمدزا تبدیل شده است. به همین دلیل دستگاه هایی با اندازه و ابعاد و قابلیت های جزئی تر به عنوان دستگاهِ بسته بندی خانگی طراحی و تولید شده اند. در نرخ گذاری دستگاهِ بسته بندی خانگی علاوه بر مواردی که در ابتدای متن اشاره شد، چند عامل دیگر نیز دخیل است که عبارتند از:

اندازه و ابعاد دستگاه بسته بندی خانگی

دستگاه هایِ بسته بندی حبوبات و مواد غذایی دارای اندازه و ابعاد و ظرفیت های متفاوتی هستند و سرعت عملکرد آنها نیز با هم متفاوت می باشد. با توجه به اینکه هر چه دستگاه دارای اندازه و ابعاد بزرگتر و بیشتری باشد، به دلیل افزایش ظرفیت،  خروجی بیشتری در بازه زمانی کم دارد، در نهایت منجر گران تر خواهد شد.

انواع مختلف دستگاه بسته بندی خانگی

دستگاه های بسته بندی برخی پر کن بوده و برای حبوبات و خشکبار مورد استفاده قرار گرفته و برخی نیز برای بسته بندی سبزیجات، عرقیجات ها کاربرد دارند. قابلیت های این دستگاه ها و ساختار و طراحی کلی آنها کاملا با هم متفاوت می باشد و به همین دلیل از نظر قیمت نیز با هم فرق دارند.

تفاوت انواع بسته بندی عمودی و افقی

این دستگاه از نظر ظاهری به دو دسته افقی و عمودی تقسیم میشوند؛ همچنین برای طبقه بندی مواد مختلفی کاربرد دارند که در ادامه آن ها را عنوان میکنیم:

برای  مواد پودری شامل: پودر کیک، آرد، نمک، پودر کاکائو، پودر قهوه، نسکافه، ادویه های مختلف

برای مواد شوینده پودری مثل پودر لباسشویی

برای  سبزیجات منجمد

برای مواد مایع نیمه جامد مثل عسل، انواع سس، کشک، آبلیمو و سرکه

برای شکلات ها و آبنبات های مختلف

برای  خشکبار و آجیل مثل پسته و بادام و …

برای  برنج، چای و دمنوش های پیاهی

برای  خرما

از دستگاه عمودی استفاده میشود.

دستگاه بسته بندی

بیشتر بخوانیم : دستگاه فرآوری گوشت

محصولات جامد با کوچکترین ابعاد در حد یک حبه قند تا محصولات بزرگ به ابعاد یک نان لواش را میتوان با دستگاه افقی با سه طرف دوخت بسته بندی کرد. از دستگاه افقی برای  محصولاتی مثل:

مواد غذایی

ظروف یک بار مصرف

لوازم پزشکی و دارو ها

قطعات

انواع شیرینی، بیسکوئیت کیک و کلوچه با همین دستگاها انجام میشود زیرا بسته بندی کردن این محصولات با دستگاه عمودی باعث آسیب رسیدن به آن ها میشود.

دستگاه های عمودی و افقی محصولات را به خوبی و با کیفیت بالا تقسیم بندی میکنند. سرعت این نوع از دستگاه ها در افزایش راندمان کار موثر است.

در واقع می توان گفت از لحاظ کاهش هزینه ها نیز کاربردی هستند زیرا ضایعات کمتری تولید میکنند و مصرف سلفون مناسبی دارند. همچنین نحوه ی بسته بندی با این دستگاه ها به شکیل تر شدن محصول و جلب رضایت مشتریان کمک میکند.

دستگاه بسته بندی

چگونگی خرید دستگاه های بسته بندی

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم این دستگاه ها متنوع هستند و کاربرد هر کدام متفاوت است و برای خریدشان باید مشخص کنید کدام نوع کارای بیشتری برای شما دارد.

اگر قصد خرید دستگاهٍ بسته بندی با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب را دارید توصیه ما به شما مراجعه به شرکت اف پرام( گروه صنعتی ایران سوسیس) است.

 

تجهیزات لازم برای بسته بندی :

در حالی که انواع مختلفی از ماشین آلات بسته بندی وجود دارد ، رایج ترین آنها عبارتند از: تونل ها ، بسته بندی های پالت ، قاب گیر ، مهر و موم ، دستگاه های بسته بندی تخته ای ، و دستگاه های فرم دهی ، پر و آب بندی را کوچک کنید.

فرآیند بسته بندی چگونه است؟

بسته بندی همچنین به فرآیند طراحی ، ارزیابی و تولید بسته ها اشاره دارد. بسته بندی را می توان به عنوان یک سیستم هماهنگ برای آماده سازی کالا برای حمل و نقل ، انبار ، تدارکات ، فروش و استفاده نهایی توصیف کرد. بسته بندی شامل ، محافظت ، نگهداری ، انتقال ، اطلاع رسانی و فروش است.

منظور از بسته بندی چیست؟

عمل یا فرآیند بسته بندی چیزی نیز: روش بسته بندی. ب: فرآوری غذا و به ویژه گوشت برای فروش در آینده. ۲: مواد (مانند روکش یا چاشنی) که برای محافظت از کالاهای بسته بندی شده استفاده می شود (در حمل و نقل) همچنین: موادی که برای ساخت بسته بندی های ضد آب یا شیر بسته برای شیر آب استفاده می شود.

 

این شرکت سازنده ی انواع ماشین آلات و دستگاه های با کیفیت بسیار بالاست. دستگاه های تولید شده توسط این شرکت طبق استاندارد جهانی ساخته میشوند و قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند.

سوالات متداول

دستگاه هایٍ بسته بندی چه کاربردی دارد؟

این دستگاه ها از متنوع ترین ماشین آلاتی هستند که در کسب و کار های تولیدی مورد استفاده قرار میگیرند.

چرا بسته بندی کردن ضروری است؟

زیرا بسته بندی، محصول را از آسیب های محیطی مثل وارد شدن ضربه، نفوذ گرد و غبار حفظ می کند.

موارد استفاده از دستگاه افقی و عمودی چیست؟

برای دسته بندی محصولات پودری از دستگاهِ بسته بندی افقی و برای محصولات جامد از  عمودی استفاده می شود.

ویژگی دستگاه وکیوم چیست؟

این دستگاه با تخلیه ی همه ی اکسیژن درون بسته بندی محصول را از تماس با سایر مواد و نفوذ هوا حفظ میکند.